Özel, Anneler Günü’nde aradığı isimleri tek tek saydı: Berkin Elvan ve Abdullah Tayyip Olçok’a birlikte yas tutmadan olmaz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Anneler Günü’nde İzmir’de Zübeyde Hanım’ın anıt mezarını ziyaret etti. Burada konuşan Özel,  “İki şeyin rengi olmaz. Alın terinin rengi yoktur. Alın terinin mezhebi olmaz, ırkı olmaz, cinsiyeti olmaz ve en değerli şeydir. Bir diğeri de annelerin gözyaşının rengi olmaz. Annenin gözyaşının Türkü olmaz, Kürdü olmaz. O yaşın durması icap eder” diyerek Anneler Günü nedeniyle yaptığı telefon görüşmelerini aktardı.

Özel, şunları kaydetti:

“Bugün şehit annelerini aradım. Bugün Diyarbakır annelerini aradım. Bugün Cumartesi Anneleri’ni aradım. Ayırmadan hepsini aradım ve hepsine dedim ki ‘bugün sizin için zor bir gün.’ Ama ben hem kendi ailem adına hem de Türkiye’nin en büyük, en şekli ailesi Cumhuriyet Halk Partisi ailesi adına evlatlarınızdan uzak eşinizden yana özlem hissettiğiniz bugünde buruk hissetmeyin. Diyarbakır annelerinin de Cumartesi annelerinin de, şehit annelerinin de ailesi; Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Hepimiz sizinle birlikteyiz. Bugün Tunceli’de kaybolan kızı Gülistan Doku‘nun annesi Behriye Doku‘yu aradım. ‘Annecim’ dedim ‘CHP ailesi senin arkandadır. Kızını aramanda ve adalet aramada senin yanındadır.’ Bugün Berkin Elvan‘ın annesini aradım. ‘Cumhuriyet Halk Partisi ailesi senin ailendir. Berki’nin, evladımızın kaybı hepimizin yüreğinde yaradır. Bugün Mısra Öz’ü aradım. Dedim ki bütün annelere selamımızı söyleyin. Çorlu tren kazası annelerinin ve annesiz kalmış evlatlarının Anneler Gününde Türkiye’nin en büyük ailesi yanınızdadır.


Bugün Abdullah Tayyip Olçok’un annesi Nihal Olçok’u aradım. 15 Temmuz gecesi öldürülen evladının, arayamadığı Nihal Olçok’u hepiniz adına ben aradım. Şunu söyledim: Bu ülke Berkin Elvan ile Abdullah Tayyip Olçok’a birlikte yas tutmadan bir olamaz, birlikte olamaz. Biz ikisinin yasını birlikte tutanlarız.

Bugün Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz’ı aradım. Bütün Gezi’de kaybettiklerimizin anneleri adına. Gezi’yi şeytanlaştıranlar bir yana dünyanın en barışçıl ve en çok çevre odaklı, yaşam biçimine müdahaleye itiraz eden, ağaçları koruyan, Atatürk Kültür Merkezini koruyan, kente karşı suç işlenmesinin karşısında duranların hayatını kaybedenlerinin annelerini aradım. Bugün annesi ile birlikte olan Vera’nın babasının yanında olmamasından duyduğu hüznü paylaşmak için Meriç Kahraman’ı aradım. En yakın zamanda onların babalarına kavuşmasını, böyle mutlu günlerin acı içinde geçmemesini temenni ettim. Cumartesi Annelerinden Vaside Ocak ile konuştuktan hemen sonra bir başkasını daha aradım.


Bugün Sinan Ateş’in annesi Saniye Ateş’i. Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş’i aradım. Dedim ki ‘Türkiye’nin en büyük ailesi, hiçbir zaman siyaseten ortak düşünmediğimiz evladınızın artık ailesidir. Sinan Ateş’in adalet arayışı onun için bizim mücadelemizdir’ dedim. Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe’den Diyarbakır Annelerini temsilen Ayşegül Biçer’e kadar, vaktim yettiğince, imkanım oldukça ulaşabildiğim bütün anneleri ayrı ayrı aradım. Dedim ki sizin acınız, sizin yasınız bizim yasımızdır.

Ayrıca birisini daha aradım. Voleybol Milli Takımımızın kaptanı çok değerli Eda Erdem’i, kendisi de anne olan Eda kaptanı aradım ve Anneler Gününü kutladım. Eda kaptanın annesinin Anneler Günü’nü kutladım. Antalya’ya birlikte gidiyorlardı. Bütün kadın voleybol takımımızdan anne olanların Anneler Günü’nü kutladım ama hepsinin annesini bize Cumhuriyetin dünya şampiyonu olmuş, Cumhuriyetin yüzüncü yılında biz başaramadık onlar başardı, Cumhuriyet değerlerine sahip çıkan kadın voleybol takımımızın her birisinin annelerini ayrı ayrı kutladım. Biz bu ülkede yaşayan 86 milyonu hiçbir fark ayırmadan kucaklayan CHP’lileriz. Biz onlarla birlikte Türkiye ittifakıyız. Yaşasın Türkiye ittifakı. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti. Yaşasın Zübeyde Hanım’ın evladının emanet ettiği Cumhuriyet.”

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir